Advent nevnímáme jen jako bezprostřední předzvěst Vánoc, ale především čas dobrých skutků. Podporovat ty, kteří to v životě neměli jednoduché, ale zároveň mají nadšení a odhodlání svým překážkám hrdě čelit a nic nevzdávat, by se ale nemělo jen v předvánočním období. Pro firmu Nekorporát Social z portfolia skupiny Yottabe jde o celoroční náplň, která nám dělá velkou radost.
V České republice roste zájem o sociální podnikání. Navzdory systémovým opatřením a podpoře ale nezaměstnanost lidí se zdravotním či sociálním znevýhodněním bohužel neklesá. Smutnou pravdou je, že ve společnosti i nadále přetrvávají předsudky vůči lidem se znevýhodněním, vůči jejich pracovním výkonům, zaměstnávání i společenskému uplatnění. Nekorporát Social se ale snaží jít proti proudu a být příkladem odpovědného podnikání s reálnými výsledky dosaženými v souladu s principy sociálního podnikání. Díky našim projektům, jakými je např. Šikovná Akademie, dokážeme v IT oboru uplatnit lidi bez předchozích IT zkušeností a znalostí. Osobám se znevýhodněným lidem tak přinášíme šanci na novou kariéru v perspektivním odvětví. A nejen o adventu.
V celé skupině Yottabe, a tedy i Nekorporátu Social, moc dobře víme, že práce pro lidi nepředstavuje jen zdroj příjmu. Mezi její další benefity patří to, že rozvíjí a posiluje osobní odpovědnost, dovednosti a umožňuje definovat jednu z životních rolí člověka, jeho společenskou potřebnost. Práce tak přispívá k ukotvení smyslu života. A v průběhu každé fáze osobního zotavení lidí se zdravotním postižením práce hraje zvlášť důležitou úlohu. Právě tito lidé totiž často čelí nálepkám a stereotypům, a tak je zaměstnání jedním z klíčových prvků jejich zapojení do společnosti.
Práce je tedy v tomto kontextu jedním z nejmocnějších nástrojů integrace a prevence sociálního vyloučení. Zaměstnávání lidí se zdravotním postižením je typickým ukazatelem společensky odpovědného chování. Jenže i přes systémová opatření a podporu zaměstnavatelů zůstává míra zaměstnanosti této skupiny nízká a lidé se zdravotním postižením patří na pracovním trhu dlouhodobě k těm nejzranitelnějším.
Podle údajů z roku 2018 žije v ČR 1,152 milionu lidí se zdravotním postižením (13 % populace nad 15 let). Pracuje z nich ale pouhých 19 %, což je méně než pětina. Mezi osobami se zdravotním postižením je čtyřnásobně vyšší podíl osob pouze se základním vzděláním nebo bez vzdělání než v běžné populaci. A právě to se teď snaží změnit Nekorporát Social.
Bylo nám totiž jasné, jak můžeme pomoci - vzděláváním a pracovním uplatnění v oblasti IT, tedy v duševní činnosti a v perspektivním oboru umožňujícím profesní růst a flexibilní formu v zaměstnávání, která je pro lidi s postižením nebo sociálním znevýhodněním velmi důležitá. A jak přesně to tedy u nás v Nekorporát Social probíhá?
Šikovná Akademie – bezbariérový vstup do světa IT
Loni jsme v Nekorporátu Social založili Šikovnou Akademii s cílem vzdělávat lidi, kteří by jinak neměli příležitost proniknout do světa moderních technologií. Šikovná Akademie se zaměřuje na vzdělávání v oblasti IT a nabízí kurzy programování v prostředích „low-code“ a „no-code“. I lidé bez předchozích zkušeností v IT mají možnost vytvořit si pevné základy a časem se zapojit do realizace zákaznických projektů.
„Šikovná Akademie je pro nás víc než jen vzdělávací program,“ říká Dagmar Tomanová, ředitelka Nekorporát Social. „Je to způsob, jak dát lidem/ příležitost a naději – pomáháme jim znovu získat sebevědomí a ukazujeme, že i s handicapem je možné žít a pracovat podle svých přání a představ,“ dodává. Mnohá omezení totiž nejsou daná jen vlastní existencí zdravotního postižení, ale právě nastavením a uspořádáním společnosti, okolního prostředí a vnějších podmínek. Problémem tedy nemusí být samotné tělesné, duševní či smyslové postižení, ale skutečnost, že okolí jednoduše nepočítá s lidmi se zdravotním postižením jako se součástí společnosti a nepamatuje na přístupnost.
Šikovná stavba: Úspěšný projekt „postavený“ našimi absolventy
Prvním produktem vytvořeným absolventy Šikovné Akademie je aplikace Šikovná stavba. Tato aplikace usnadňuje správu stavebních projektů od plánování až po dokončení a je zaměřená na maximální efektivitu a přehlednost. Šikovná stavba umožňuje snadno evidovat stavební deník, sledovat milníky, spravovat reklamační záznamy a fotodokumentaci projektu, čímž usnadňuje a urychluje proces řízení stavby.
„Šikovná stavba je pro nás důkazem toho, že kvalitní vzdělávání má skutečný dopad,“ popisuje Tomanová. „Naši absolventi dokázali vytvořit produkt, který dnes míří na trh a může pomoci mnoha firmám v oblasti stavebnictví. Je to obrovský úspěch a potvrzení, že naše práce má smysl,“ doplňuje.
Aplikace Šikovná stavba byla navržena tak, aby pomohla stavebním společnostem udržet kontrolu nad všemi aspekty projektu – od přehledu nářadí až po transparentní komunikaci se zákazníky. Tento produkt ukazuje, že i lidé, kteří v neměli zkušenosti v IT oboru, mohou díky správné podpoře dosáhnout vynikajících výsledků.
Kromě aplikace Šikovná stavba absolventi nyní pracují i na dalších komerčních projektech. Nejvíce žádanou službou jsou projekty spojené s automatizací procesů ve firmách, vývoj webových stránek nebo e-shopů. Zároveň se připravují další firemní aplikace, které pomohou různým typům společností optimalizovat jejich chod a řízení.
Comments